مرکز پژوهشی میراث مکتوب برگزار می کند؛

رونمایی از دوره سه جلدی جامع التواریخ ( ایران و اسلام)

ميراث مكتوب - مراسم رونمایی از دورۀ سه جلدی جامع التواریخ (تاریخ ایران و اسلام) و بزرگداشت استاد محمد روشن، مصحح مجموعۀ 13 جلدی جامع التواریخ، روز چهارشنبه 4 دی ماه سال جاری در مجتمع فرهنگی باغ زیبا برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مرکز پژوهشی میراث مکتوب، این نشست به مناسبت انتشار دورۀ سه جلدی جامع التواریخ (تاریخ ایران و اسلام) برگزار می شود و نود و یکمین نشست از سلسله نشست های مرکز پژوهشی میراث مکتوب است.

مدیریت نشست نخست این مراسم را دکتر منصور صفت گل بر عهده دارد و یوسف الهادی از کشور عراق، دکتر عبدالرسول خیراندیش، استاد تاریخ دانشگاه شیراز و علی بهرامیان، عضو هیئت علمی مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، کتاب جامع التواریخ را نقد و بررسی می کنند.

نشست دوم این مراسم نیز به بزرگداشت استاد محمد روشن اختصاص دارد.

در این نشست که مدیریت آن را دکتر تهمورث ساجدی عهده دار است، استاد احمد سميعي گيلاني عضو پيوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسي، فریدون نوزاد و احمد اداره چی از دوستان قدیمی استاد روشن دربارۀ مقام فرهنگی ایشان سخن می گویند.

مراسم رونمایی از دورۀ سه جلدی جامع التواریخ (تاریخ ایران و اسلام) و بزرگداشت استاد محمد روشن، روز چهارشنبه 4 دی ماه سال جاری از ساعت 15 تا 18 در مجتمع فرهنگی باغ زیبا واقع در تهران، خیابان دکتر شریعتی، خیابان قبا، میدان قبا، خیابان زیبا، نبش کوچۀ کاج، مجتمع فرهنگی باغ زیبا برگزار می شود.

درباره جامع التواریخ (تاریخ ایران و اسلام)

خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی (درگذشته 718 ق.) طبیب، مورّخ و دیوان‌ سالار و وزیر سلسله ایلخانیان، دارای آثار متعددی در زمینه‌های تاریخ، تفسیر، علوم قرآن، طبّ و آیین مملکتداری می‌باشد. در میان این آثار جامع التواریخ اهمیت ویژه‌ای دارد. البته این اثر تألیف مستقیم خود او نیست، بلکه توسط گروهی از محققان و مترجمان و زیر نظر وی آماده شده است.
اثر حاضر بخش مربوط به تاریخ ایران و اسلام است که بر اساس معتبرترین نسخ تصحیح و در سه مجلد همراه با نمایه‌ها و شرح نسخه‌بدلها به زیور طبع آراسته می‌شود.

 

Add new comment

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.