همچنان بر طبل تو خالی اتهام ماسونی به آن یگانۀ عصر حاضر می کوبند

میراث مکتوب - آنچه در ادامه می خوانید متن سخنرانی، اکبر ایرانی مدیر عامل مرکز پژوهشی میراث مکتوب در پنجمين سالگرد درگذشت شادروان استاد ایرج افشار است که در سازمان اسناد و کتابخانۀ ملی ایران در 18 اسفند 1394  ایراد شده است.

اتهامات فراماسونی که به آن مرحوم می زدند

در سالهای 62 و 63 دو کامیون کتاب از مرکز تحقیقات فارسی پاکستان برای فروش توسط بابک افشار که کتابفروشی تاریخ را داشت، فرستاده شده بود. مدیر بین الملل وقت وزارت ارشاد گفته بود که چون ایرج افشار فراماسون بوده ما نمی توانیم اجازه ترخیص این کتابها را بدهیم. بابک افشار خاطره جالبی را برای آقای آل داوود نقل می کنند. بابک افشار نقل می کرد که پدرم به من گفته بود که وقتی من بعد از ظهر دارم استراحت می کنم اگر کسی زنگ زد مرا بیدار نکن مگر تقی زاده. روزی با ناراحتی آمد و گفت که حتی اگر آقای تقی زاده هم زنگ زد مرا بیدار نکن. پرسیدم چرا؟ گفت: چون مرا به عضویت در ماسونیت دعوت کرده و من از این کار بیزارم. آل داود نقل می کرد رفتم این موضوع را به مدیر بین الملل ارشاد وقت گفتم و ایشان هم گفت پس ما استعلام می کنیم. دو ماه بعد اجازه ترخیص کتابها را دادند و گفتند پاسخ استعلام هم منفی بود.

هیچ وقت ماسون نبودم

یادم هست مرحوم افشار در یکی از شماره های بخارا هم به صراحت نوشته بودند که من هیچگاه به فرقه ماسونی وارد نشدم، با این حال عده ای به دلایل نامعلوم چه قبل از فوت آن مرحوم و چه بعد از فوتش همچنان بر طبل تو خالی اتهام ماسونی به آن یگانۀ عصر حاضر می کوبند.

چرا برای افشار مجلس یادبود می گیرید؟

پس از انتشار خبر دیدارخصوصی ایشان با مقام معظم رهبری و انتشار تصاویرآن دیدار در وبگاه به نام معظم له(http://www.khamenei.ir/)  بنده جرأت یافتم مجلس یابودی در دانشگاه تهران با همکاری دانشکده ادبیات و علوم انشانی دانشگاه تهران با 15 سخنرانی و نیز به مناسبت اولین سالگرد درگذشت ایشان در تالار اجتماعات کتابخانه ملک با همکاری کتابخانه ملک با رونمایی از سردیس آن مرحوم برگزار کنم. یکی دوماه پس از این مراسم، روزی در وزارت ارشاد جلسه ای داشتم تا موضوع درخواست کمک از ارشاد را مطرح کردم، یکی از معاونان وزیر ارشاد وقت، گفت: چند روز پیش سردبیر فلان روزنامۀ خاص به ما اعتراض کرده چرا میراث مکتوب برای آن فراماسون چند مجلس یادبود و بزرگداشت برگزار کرده؟ که من هم موضوع جلسه دیدار مقام معظم رهبری را مطرح کردم و اظهار شگفتی از چنین سخنانی! حالا ببینید ما در جامعه گرفتار چه بداخلاقیها و جزم اندیشیهایی هستیم. چرا عده ای چشم خود را بر این همه خدمت و افتخار و بزرگی انسانی می بندند که دهها سال مام وطن چون او را نخواهد زایید، و با اتهامات واهی و پوچ که هیچگاه ثابت نشده، مفاخر و مشاهیر جامعۀ خودمان را چنین بناحق داوری می کنند؟ به قول سنایی غزنوی:

            سالها باید که تا یک سنگ اصلی زآفتاب/    لعل گردد در بدخشان یا عقیق اندر یمن

        ماهها باید که تا یک پنبه دانه ز آب و خاک /    شاهدی را حله گردد یا شهیدی را کفن

        عمرها باید که تا یک کودکی از روی طبع /  عالمی گردد نکو یا شاعری شیرین سخن

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
با عرض سلام و ادب، صرفنظر از اینکه مرحوم استاد ایرج افشار، فرزانه ای که عمر خود را صرف خدمت به فرهنگ ایران زمین نمود، فراماسون بوده یا نه، باید این نکته را در نظر داشت که فراماسونی و انتساب به آن پیش از آنکه یک جرم باشد، یک فرهنگ و اندیشه است که تاریخ و مبانی نظری و معرفتی خود را دارد. انتساب به آن، خود به خود جرم نیست مگر آنکه افراد، مرتکب خیانت یا جرائمی شده باشند. اگر قرار باشد که انتساب به آن فی نفسه جرم باشد، آنگاه بخش اعظم تاریخ فرهنگ و ادب معاصر ایران دست کم از دوره قاجار تاکنون زیر سؤال خواهد رفت. زیرا بر کسی پوشیده نیست که بسیاری از چهره های درخشان و تابناک معاصر علم و ادب ایران به طرق مستقیم یا غیر مستقیم متمایل به اندیشه فراماسونی بوده اند بی آنکه قصد خیانت و جرمی داشته باشند. بلکه تنها هوادار جنبه های مترقی و مثبت آن بوده اند که مانند هر اندیشه و فرهنگ دیگری ماسونی نیز عاری از چنین جنبه هایی نیست. بنابرین اینکه مرد بزرگی چون استاد ایرج افشار، پیرو اندیشه ماسونی بوده یا نه، اهمیتی ندارد. می توانید او را ماسونی بدانید یا ندانید. مسأله این است؛ او عاشق و خادم ایران زمین و همه عناصر فرهنگی آن چون مذهب تشیع و زبان و ادب فارسی بوده است.
جهت اطلاع از آخرین اخبار و مطالب ثبت‌نام نمائید