جلد اول کتاب «التحفة السعدیه» منتشر شد

میراث مکتوب- انتشارات دانشگاه تهران با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، جلد اول کتاب «التحفة السعدیه» قطب‌الدین محمود بن مسعود شیرازی را با تصحیح، تحقیق و مقدمه نجفقلی حبیبی عضو هیئت‌علمی دانشکده الهیات دانشگاه تهران منتشر کرد.

در بخشی از مقدمه مصحح این اثر آمده است: «این کتاب، مجلد نخست از کتاب چهار جلدی «التحفة السعدیه» است که شرحی است بر بخش اعظم کتاب اول «قانون» ابن سینا در طب. نویسنده کتاب علامه قطب الدین شیرازی، ابوالثناء محمود بن مسعود بن مصلح فارسی کازرونی شیرازی است. ... نکته مهمی در «التحفة السعدیه» در باب نسخه خطى «القانون» ذکر شده است که تاکنون در جایی ندیده‌ام: قطب الدین شیرازی، از مشاهده نسخه‌ای از «القانون» که در حواشی آن اصلاحاتی با خط خود «ابن سینا» در مراغه وجود داشته است، یاد کرده است: دو نکته عجیب در این سخن قطب الدین قابل تأمل است یکی خط ابن سینا و دیگری حواشی او بر نسخه‌ای از «قانون». اما در باب قطب الدین شیرازی با ۷۶ سال عمر بسیار مفید، اجمالا باید گفت او یکی از شخصیت‌های علمی برجسته دوره تمدن اسلامی است که در دوره ایلخانان مغول می‌زیسته است. وی از شاگردان برجسته خواجه نصیر الدین طوسی است و در حوزه‌های مختلف علمی از جامعیت کم نظیری برخوردار بوده است. از جمله در علوم ریاضی، هندسه، فلک شناسی، فقه، اصول فقه، تفسیر، حدیث، ادب، فلسفه، عرفان، طب و تصوف که در اغلب این علوم آثار ارزشمند و برجسته‌ای از او به یادگار مانده است. نسخه‌های فراوان از آثار قطب الدین موجود در کتابخانه‌های مهم و تاریخی جهان، از موقعیت ممتاز علمی او حکایت دارد و شاهدی است بر آن که آراء و اندیشه‌های او عموما از مقبولیتی تحسین برانگیز بهره‌مند بوده است… . درباره کتاب «التحفة السعدیه» به‌عنوان شرح کتاب اول «قانون»، که اینک جلد اول آن تقدیم اهل فضل  می‌گردد، سخن خود قطب الدین شیرازی در مقدمه نسبتا جامع در معرفی علمی این شرح ما را از هر توضیحی بی‌نیاز کرده است و از اهل مطالعه آن در خواست می‌شود قبل از پرداختن به اصل کتاب مقدمه آن را به دقت مطالعه کنند.»

جلد اول کتاب «التحفة السعدیه» اثر قطب الدین محمود بن مسعود شیرازی، در ۹۲۵ صفحه با شمارگان ۱۰۰ نسخه، به قیمت ۳۵۰ هزار تومان، روانه بازار نشر شده است.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.