هشتاد و دومین محفل ماهانۀ میراث مکتوب (مرداد 1401) ـ بخش دوم

به گزارش روابط عمومی مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب، امروز چهارشنبه، 26 مردادماه 1401، هشتاد و دومین محفل ماهانه و دوستانۀ مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب، موسوم به شوق دیدار، با حضور جمعی از اساتید و دوستداران فرهنگ ایران‌زمین، در سالن کتابخانۀ این مؤسسه برگزار شد.

در این جلسه دکتر اکبر ایرانی، مدیرعامل مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب، پس از خوشامدگویی به حاضران، به ارائۀ گزارشی از فعالیت‌های مؤسسه در ماه اخیر پرداخت، از جمله برگزاری گرامیداشت زنده‌یاد استاد احمد مهدوی دامغانی در پنجم مردادماه به مناسبت چهلمین روز درگذشت ایشان با همکاری مؤسسۀ اطلاعات و مؤسسۀ فرهنگی شهر کتاب.

در ادامۀ جلسه کلیپی با موضوع معرفی کتاب «گلشن معنا» آخرین اثر زنده‌یاد احمد مهدوی دامغانی که پیشتر در سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شده بود، به نمایش درآمد. این اثر حاوی نوزده قصیده و‌ قطعه در مدح پنج تن از معصومین (علیهم‌السلام) و ساقی کربلاست که پس از درگذشت این‌ استاد نامدار حوزۀ ادبیات عرب منتشر شد و در مراسم گرامیداشت وی که در پنجم مردادماه سال‌جاری برگزار شد، رونمایی گردید.

ارائه گزارشی از سابقه انتشار نشریه وطن یولی و برخی مسائل و نگرانی‌ها مربوط به آذربایجان از سوی داوود دشتبان، سخنان دکتر یوسف ثبوتی دربارۀ اهمیت علوم پایه با نظر به نامگذاری سال جاری از سوی یونسکو به نام این علوم و روند جاری در علوم نوین، سخنان دکتر حسن انوری و حسن امین‌لو دربارۀ جایگاه آذربایجان در تمدن، فرهنگ و ادب ایران، سخنان محمود جعفری دهقی دربارۀ مجلۀ «زبان و کتیبه»، شعرخوانی کاوه تیموری، شعرخوانی محمدحسین ساکت، معرفی چند تن از میهمانان و معرفی یکی از آثار تازه به چاپ رسیدۀ مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب دیگر بخش‌های محفل امروز بود.

همچنین در بخشی از این جلسه از خانم اکرم سلطانی، سرپرست سابق بخش تألیف مؤسسه لغت‌نامه دهخدا، به پاس خدمات ایشان طی سالیان طولانی در این مؤسسه، تجلیل و لوح تقدیر مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب به ایشان اهدا شد.

در ادامه نیز از حبیب راثی و مجید احسانی نیک به پاس فعالیت‌های‌شان برای برگزاری مراسم بزرگداشت زنده‌یاد استاد احمد مهدوی دامغانی تشکر و لوح تقدیری به آنان اهدا شد.

 

 

حسن انوری حسن انوری
محمود جعفری دهقی محمود جعفری دهقی
دکتر چوهدری دکتر چوهدری
محمدحسین ساکت محمدحسین ساکت
اهدای لوح تقدیر میراث مکتوب به خانم اکرم سلطانی اهدای لوح تقدیر میراث مکتوب به خانم اکرم سلطانی
اهدای لوح تقدیر میراث مکتوب به خانم اکرم سلطانی اهدای لوح تقدیر میراث مکتوب به خانم اکرم سلطانی
عمادالدین شیخ الحکمایی ـ اکرم سلطانی ـ علی اشرف صادقی ـ حسن انوری عمادالدین شیخ الحکمایی ـ اکرم سلطانی ـ علی اشرف صادقی ـ حسن انوری
ابوالفضل خطیبی ـ علی اشرف صادقی ـ حسن انوری ابوالفضل خطیبی ـ علی اشرف صادقی ـ حسن انوری

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.