جلد 66 فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

میراث مکتوب- شصت و ششمین جلد از کتاب «فهرست نسخ خطّی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران» با تحقیق و تألیف فرزانه آب‌پرور و سفانه زمان‌زاده توسط معاونت پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانة‌ ملّی جمهوری اسلامی ایران منتشر شد.

در این فهرست 300 نسخه خطی (از شماره 22301 تا 22600) از گنجینه نسخه‌های خطی کتابخانه ملّی ایران معرفی شده است. این کتاب همچنین شامل نسخه‌هایی به زبان‌های فارسی، عربی و تعداد محدودی ترکی با موضوعات مختلف می شود که در ایران، هند و افغانستان تبدیل به کتاب شده‌اند. در این فهرست نسخه‌های کهنی از قرن نهم و دهم هجری قمری و چندین نسخه خطّی با یادداشت و مقابله خود شاعر و مؤلف، نخست وزیر ایران در دوره قاجار و شخصیت‌های ممتاز سیاسی، علمی و فرهنگی نیز معرفی شده است.

موؤلفان این کتاب،‌ در تهیه این فهرست، از قواعد استاندارد فهرست‌نویسی برای یکدست‌سازی اطلاعات نسخه‌های خطّی استفاده کرده و این اطلاعات را در دو بخش کتابشناسی و نسخه‌شناسی ارائه داده اند.

نمایه‌های هفت‌گانه پدیدآورندگان، آثار معرفی شده، موضوع، کاتبان، محل کتابت، سالشمار کتابت و نقش مهرها، و همچنین تصاویری برگزیده از نسخه‌های نفیس بر اعتبار و غنای علمی و هنری این فهرست افزوده است.

جلد 66 «فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی جمهوری اسلامی ایران» در 618 صفحه چاپ و روانه بازار نشر شد.

علاقه‌مندان جهت تهیه این اثر می‌توانند ازطریق مراجعه حضوری به فروشگاه انتشارات سازمان واقع در ساختمان کتابخانة ملّی ایران، فروشگاه مجازی سازمان به آدرس http://bookshop.nlai.ir اقدام نمایند و یا با شمارة تلفن 81623277 تماس بگیرند.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.