دو پیشنهاد به وزارت علوم دربارۀ مقالات علمی - پژوهشی

میراث مکتوب - آیین نامه ارتقا یا تبدیل وضعیت اعضای هیأت علمی گرچه به لحاظ تبیین و تنظیم اصول اداری مفید است؛ اما از نظر برخی مواد، مصوبات و توضیحات پیرامون کارهای پژوهشی، ناقص می باشد.

نویسنده در نوشتار حاضر دو پیشنهاد درخصوص چگونگی بررسی و امتیازدهی مقالات علمی پژوهشی با ارائه مصادیقی از رشتۀ زبان و ادبیات فارسی، مطرح می نماید. این دو پیشنهاد بدین شرح اند: 1. بررسی فنی و دقیق محتوای مقاله های چاپ شده نه مجلات آن ها؛ 2. پذیرش فقط دو مقاله مشترک از اعضای هیأت علمی متقاضی ارتقا یا تبدیل وضعیت که نام عضو و دانشجو/  دانشجویان در آن باشد.

متن کامل این مقاله نوشتۀ سجاد آیدنلو دانشیارِ زبان و ادبیّات فارسیِ دانشگاه پیام نور اورمیّه که در شمارۀ 149 و 150 مجلۀ آینۀ پژوهش منتشر شده است اینجا بخوانید.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

ضمن تشکر و سپاس فراوان از دانشمند گرامی جناب آقای دکتر آیدنلو و نشریه ارزشمند آیینه پژوهش که اقدام به نشر این مقاله کردند، به عقیده بنده نظرات مطرح شده در این مقاله کاملاً درست بوده و درد دل همه استادان دلسوز و واقعی میباشد. امیدوارم که مسئولین محترم وزارت علوم به نظرات مطرح شده در این مقاله بدقت توجه کنند زیرا عمل به این پیشنهادها باعث جهش چشمگیر علمی کشور خواهد شد.

سلام
استاد دکتر آیدنلو کاملاً درست نگاشته اند، دستشان مریزاد.
امیدواریم که ارباب وزارت علوم تدبیری بیاندیشند و کاری بکنند..

بنده با پیشنهاد نخست جناب دکتر آیدنلو کاملاً موافقم. آنچه که در بررسی مقالات و کتب حائز اهمیت است، محتوا و کیفیت آنهاست و نه مجله و یا ناشر آنها. اما فکر می کنم که پیشنهاد دوم هر چند مهم است، لیکن در عمل ممکن است به معضل انتحال ادبی و تضییع حقوق دانشجویان و محققان جوان، بیش از پیش دامن بزند.

به نام خدا
از استاد دانشمند جناب آقای دکتر آیدنلو سپاسگزاریم که بهبود وضعیت علمی کشور همواره مورد اهتمام ایشان است. اگر فرمایشات به حق ایشان محقق شود، تحولات علمی بسیار مهمی در دانشگاهها رخ خواهد داد . امیدواریم به زودی شاهد چنین روزی باشیم.

با سلام و عرض ادب

جناب آقای دکتر آیدنلو انتشار مقالۀ شما را به این هیأت به فال نیک می گیرم و امیدوارم از انحطاط هر چه بیشتر رشتۀ زبان و ادبیات فارسی جلوگیری شود.

با سلام و احترام حضور استادان ارجمند
مقالۀ ممتّع دکتر آیدنلو حرف دل پژوهشگران واقعی دوران ما است؛ هرچند که یقینا شمار بسیاری از
«پژوهشگرنما »ها، با آن موافق نخواهند بود. امیدوارم وزیر محترم علوم ، از طرح پیشنهادی ایشان
حمایت نمایند و جلوی پیشرفت کاذب بسیاری از این «استادان و دانشیاران» نوظهور را بگیرند.

ارادتمند

پیشنهادهای دکتر آیدنلو بسیار شایسته و بجاست. باشد که مورد بررسی قرار گیرد.

بنده با نظر دکتر آیدنلو کاملاً موافقم و اصلاً نمی دانم که این رسم نابسامان از کجا وارد فرهنگ دانشگاهی ما شده است. درین نزدیک به پنجاه سالی که در بلاد کفر زندگی کرده ام، هیچگاه نشنیده ام که هیچ دانشگاه معتبری لااقل در آمریکا و کانادا و انگلستان (دیگر کشورهای غربی را نمی دانم) شرط دفاع از رساله دکتری را چاپ چند مقاله در نشریات علمی-پژوهشی قرار داده باشد. پس این رسم را نمی توان مأخوذ از رسوم دانشگاهی این بلاد دانست. در وطن خودمان هم چنین کاری رسم نبوده است. بنابرین این کار را باید یک رسم و آئین بی پدر و مادری دانست که معلوم نیست از کجا وارد فرهنگ دانشگاهی ما شده است.
و اما در مورد این که برخی مدرسین دانشگاهی بیایند و اسم خودشان را روی کاری که یک دانشجو کرده بگذارند و از آن طریق برای خود رتبه و پیشرفت اداری کسب کنند، نمی دانم چه باید گفتن. این کار بقدری کثیف و پست است که انسان واقعاً در می ماند که چه بگوید. البته من با این کار که استادی با دانشجوی مستعدی همکاری کند و مثلاً یک مقاله یا کتاب با تشریک مساعی با یکدیگر بنویسند اعتراضی ندارم. اعتراضم به آن بی وجدان هائیست که دانشجو را ملزم میکنند که نام ایشان را روی مقاله یی که در نوشتنش هیچ دخالتی نداشته اند بگذارد. این را از دانشجویان ایرانی بسیار شنیده ام و امیدوارم که یا من حرف این بچه ها را درست نفهمیده باشم و یا این ها در بیان مطلب غلوّ کرده باشند. اگر این حرفها درست باشد این یک ننگیست بر گردن نظام دانشگاهی ما که مسؤلان باید یک فکر اساسی برایش بکنند و این لکهء ننگ را از ساحت علم پاک کنند.
والسلام

با سلام و تقدیر از دلسوزی علمی استاد ارجمند جناب آقای دکتر آیدنلو
به نظر می رسد که این موضوع، درد مشترک بسیاری از دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی، در بسیاری از دانشگاهها است که متاسفانه همچون بردگانی، دست مایه رتبه گیری و بهره کشی علمی برخی از" استادان !!" شده ایم.
خواهشمند است نسبت به ارزش گذاری علمی و نحوه امتیاز دهی به مقالات، تجدید نظر جدی نمایند. با تشکر

با سلام و ارادت فراوان
متاسفانه ابتذال مقالات چند اسمی و شتاب استادان برای ارتقا، به حدی رسیده است که تازگی در شماره جدید مجله زبان و ادب، یکی از استادان محترم -که خود سمتی نیز در آن نشریه دارند- سه مقالۀ مشترک در شمارۀ مذکور چاپ کرده اند!!!
یاد ایرج افشارها، فروزانفرها، پورداوود ها، تفضلی ها و ... به خیر

جهت اطلاع از آخرین اخبار و مطالب ثبت‌نام نمائید