ژاک سزیانو دربارۀ «رسالۀ عزالدین زنجانی دربارۀ مربع های وفقی» سخنرانی می کند

میراث مکتوب - نشست مشترک مرکز پژوهشی میراث مکتوب و پژوهشکدۀ تاریخ علم دانشگاه تهران روز سه شنبه 29 اردیبهشت برگزار می شود. در این نشست دکتر ژاک سزیانو (لوزان سوئیس) با موضوع «رسالۀ عزالدین زنجانی دربارۀ مربع های وفقی» سخنرانی خواهد کرد.

 

ریاضیدان ایرانی، عبدالوهاب بن ابراهیم زنجانی، که در دهۀ 650 ق. / 1250م. در بغداد فعالیت می‌کرد، مؤلف رساله ای کوتاه دربارۀ مربع های وفقی به زبان عربی است که با توجه به تعداد نسخه های خطی موجود از آن، اثری بسیار موفق بوده است. هدف او ـ چنانکه خود در آغاز این رساله نوشته - تعلیم چگونگی ساخت مربع‌های وفقی مرزی با اندازه های مختلف، به زبانی ساده بوده است (مربع های وفقی مرزی، آن دسته از مربع های وفقی هستند که با برداشتن مرزهای آنها، همچنان مربع وفقی باقی می مانند).

در این نشست دکتر سزیانو با توضیح دستورالعمل های زنجانی از آن ها در بیان پیشینۀ ریاضی ساختارهای مورد بحثش استفاده خواهد کرد.

این نشست روز سه شنبه 29 اردیبهشت سال جاری از ساعت 15:30 الی 17:30 در پژوهشکدۀ تاریخ علم دانشگاه تهران واقع در خیابان انقلاب، خیابان قدس، کوچۀ بهنام، شمارۀ 23 برگزار می شود.

آشنایی با زندگی و خدمات علمی ژاک سزیانو

ژاک سزیانو، متولد 1944میلادی، استاد بازنشستۀ دانشگاه École Polytechnique و Fédérale لوزان سوئیس و نویسنده کتاب های زیر در حوزۀ ریاضیات دورۀ اسلامی و بویژه نظریۀ اعداد است.

-              An Introduction to the History of Algebra: Solving Equations from Mesopotamian Times to the Renaissance

                Liber Mahameleth (دربارۀ ریاضیات در اسپانیای دورۀ اسلامی)

-              Books IV to VII of Diophantus Arithmetica: In the Arabic Translation Attributed to Qust Ibn LUQA 

               

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

این ارتباط بین میراث مکتوب و تاریخ علم جزء ضروریات و نیازهای مهم جامعه علمی است. خوشحالم که چنین ارتباطی بین این دو مؤسسه شکل گرفته است. هم آقای قلندری و هم آقای همدانی زحمت زیادی برای این موسسه می کشند. واقعا میراث مکتوب گل بود به سبزه نیز آراسته شد. فقط ای کاش یک مشارکتی هم با مجله تاریخ ادبیات دانشگاه شهید بهشتی به وجود می آمد. چون در زمینه نسخ خطی و سبک شناسی فعالیت می کنند. بنده دوست دارم فعالیت و مشارکت این چند موسسه را با هم ببینم:
مجله بهار ادب، مجله فرهنگستان، مجله تاریخ علم، مجله تاریخ ادبیات دانشگاه شهید بهشتی، انجمن ایرانی تاریخ.

جهت اطلاع از آخرین اخبار و مطالب ثبت‌نام نمائید