فتوت نامه ها و رسائل خاکساریه (سی رساله)

میراث مکتوب - کتاب فتوت نامه ها و رسائل خاکساریه (سی رساله) با مقدمه، تصحیح و توضیح مهران افشاری منتشر شد.

فتوّت، یکی از مفاهیم مهمّ عرفان و تصوّف است، که از همان آغاز پیدایش در میان عامه مردم، توجّه اهل نظر، عرفا و صوفیّه را به خود جلب کرده و کتب و رسائل بسیاری در این زمینه، تألیف شده است.

فتوت نامه‌ها رساله یا کتابی است که در باب منش، عقاید، قوانین و آداب جوانمردان نوشته شده است. فتوت نامه و در کتاب فراهم آمده اثرخامه کسانی است که از طبقه زحمتکش و پیشرو است. که در تاریخ ناشناخته مانده اند.به جز نسخه های خطی فتوت ‌نامه‌های منظومی که آن را به نادرست به شیخ عطار نسبت داده اند و نیز چند فتوت نامه دیگری که دیگر مؤلفان آنها از نام آوران، عارفان و صوفیان بوده اند مانند فتوت نامه عبدالرزاق کاشانی، فتوت نامه میرسیدعلی همدانی و فتوت‌نامه سلطانی نوشته ملاحسین واعظ کاشفی. نسخه های فتوت نامه های دیگر.

از قضا نکات بدیع و جالب را دربارۀ پندارها و آداب و رسوم جوانمردان در همین دست از فتوت نامه ها می توان یافت فتوت نامه سلطانی با این که نسخه هایش ناتمام است مفصلترین فتوت نامه فارسی است و حاوی مطالب مهم راجع به آداب و رسوم فتیان است. این فتوت نامه ها و رسائل بوسیله مردم زحمتکش و پیشه وری نوشته شده که نامی از آنها در تاریخ نمانده است.

فتوت نامه ها و رسائل خاکساریه (سی رساله) مجموعه ای از سی فتوت نامه و رساله است که در باب منش، عقاید و آداب و رسوم جوانمردان نوشته شده است.

 در مقدمۀ کتاب «آیین جوانمردی از دیر باز تا عصر حاضر»، «تاثیر منش عیاری در تصوف» و‌«جوانمردی و قلندری و فرهنگ عامه ایران» مورد بررسی قرار گرفته است.

یادآور می شود چاپ نخست این کتاب در سال 1381 از سوی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منتشر شده است.

افشاری، مهران، فتوت نامه ها و رسائل خاکساریه (سی رساله)، مقدمه، تصحیح و توضیح: مهران افشاری، تهران، چشمه، ۵۳۹ صفحه، قطع: رقعی، بها: ۳۵۰۰۰۰ ریال، 1394.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
جهت اطلاع از آخرین اخبار و مطالب ثبت‌نام نمائید