دیوان غزلیات طالب جاجرمی (م 854) بازخوانی زندگی و شعر او

میراث مکتوب - دستنویس شمارۀ 7996 کتابخانۀ حضرت آیة الله العظمی مرعشی نجفی دیوان طالب جاجرمی، سرایندۀ قرن نهم هجری می باشد که در زمان حیات وی نوشته شده است و شمار قابل توجهی از غزلیات وی را دربردارد.

اهمیت دستنویس مزبور آنگاه رخ می نماید که بدانیم از سروده ها و شرح احوال این شاعر عهد تیموری، بیتهایی انگشت شمار و آگاهی هایی اندک در کتب تذکره ضبط و عرضه شده است.

در نوشتار پیش رو، پس از بررسی و شناساندن دستنویس مورد نظر، اطلاعات بیشتری دربارۀ زندگی و شعر این غزلپرداز جاجرمی المولد و شیرازی المدفن رونمایی می شود.

متن کامل این نوشتار به قلم علی حیدری یساولی که در شمارۀ تازه میراث شهاب (کتابشناسی و نسخه شناسی سال بیستم، شمارۀ 4 (پیاپی 80-79)، بهار و تابستان 1394 منتشر شده است اینجا بخوانید.

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

پیش از مقاله مذکور، مقاله این جانب در بهار 1393 در نشریه بهار با عنوان «تحلیل ادبی ساختاری شعر طالب جاجرمی از شاعران گمنام فارس در قرن نهم» چاپ و منتشر شده است که بسیاری ار مطالب آن در این جا تکرار گردیده جالب بود که اگر نویسنده از آن مفاله استفاده کرده بود نام آن را ذکر می نمود و اگر نه آن مقاله را می دید تا متوجه شود دیوان طالب چاپ شده است یا خیر؟

جهت اطلاع از آخرین اخبار و مطالب ثبت‌نام نمائید