کتابخانه دیجیتال نسخ خطی در هند راه اندازی شد

 میراث مکتوب- کتابخانه مرکز اسلامی کالیکونت در ایالت کرالای هندوستان یک کتابخانۀ تخصصی نسخ خطی و چاپی قدیمی را بصورت دیجیتال راه اندازی کرده است.

این کتابخانه دیجیتال بطور عمده بر نسخ خطی زبان عربی با موضوع اسلام و تاریخ اسلام متمرکز است.

گفته شده در این کتابخانۀ دیجیتال که بیش از 30 هزار کتاب و نسخۀ خطی با موضوع اسلام در آن نگهداری می‌شود، برخی نوشته‌های نادر متعلق به قرن 16 میلادی نیز به چشم می‌خورد.

همچنین گردآوری مطالب و نوشت‌های چند قرن علوم اسلامی در این کتابخانه براساس آخرین دستاوردهای کتابداری و علوم اطلاعات انجام شده و  نسخ خطی و محتویات نگارشی آن در 10 گروه جداگانه  از جمله تاریخ اسلام، قرآن و تفسیر، احادیث (فرموده های پیامبر اسلام (ص))، فقه اسلامی، لغات، ادبیات عربی و عرفان اسلامی تقسیم بندی شده‌اند تا محققان و دانشجویان علوم اسلامی براحتی بتوانند به این محتویات دسترسی داشته باشند.

کتابخانه دیجیتال نسخ خطی و چاپی مرکز اسلامی کرالای هند شامل آثار بی نظیری از نسخ خطی اولیه اسلام و چاپی قرن‌های گذشته می‌باشد که از جملۀ آن‌ها نسخۀ خطی متعلق به قرن شانزدهم به خط محمد ابن ابوبکر در ستایش از حضرت محمد (ص) است.

این نخستین بار است که یک کتابخانه اسلامی در ایالت کرالای هند بازسازی و به روز رسانی می‌شود.

بودجۀ برنامۀ بازسازی و دیجیتال کردن نسخ خطی کتابخانه مرکز اسلامی کالیکونت از طرف اساتید و فارغ التحصیلان رشته الهیات این مرکز اسلامی تامین شده است.

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.