بررسی نسخه‌های فلسفی کتابخانه های ایران در همایش پاریس

میراث مکتوب- دکتر اکبر ایرانی، مدیرعامل مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب، مقالۀ «بررسی نسخه‌های فلسفی کتابخانه های ایران و گزارش برخی منشورات فلسفی مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب» را در همایش «بررسی روش شناسانۀ نسخ خطی فلسفی زبان عربی» ارائه می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب، این همایش قرار است 4 تا 7 دسامبر (13 تا 16 آذرماه 1397) در پاریس برگزار شود.

در این مقاله دکتر اکبر ایرانی، وضعیت، تعداد آثار فلسفی، گرایش فیلسوفان ایرانی و اهتمام ایرانیان به ترجمه، شرح و نقد فلسفه یونانی را تا قرن 16 میلادی و سپس از دورۀ صفوی شرح خواهد داد. آنچه در این مقاله مطرح می‌شود بر پایۀ منابع و فهارس معتبر منتشر شده در ایران است.

در این مقاله همچنین براساس بررسی‌ها نتیجه‌گیری شده است که فقط ترجمۀ عربی نسخه‌های آثار هفت تن از فیلسوفان یونانی پیش از دورۀ اسلامی در ایران بر جای مانده و مابقی آثار برمبنای آثار فلاسفۀ یونان تألیف شده است. شایان ذکر است که موسسۀ پژوهشی میراث مکتوب برخی ازآثار فلسفی دورۀ اسلامی را منتشر کرده است و آثار دیگری را نیز در دست انتشار دارد.

مدیرعامل مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب در حاشیۀ شرکت در همایش بررسی روش شناسانۀ نسخ خطی فلسفی زبان عربی در پاریس با دکتر احمد جبار و  دکتر جرج صلیبا نیز دیدار و گفتگو خواهد کرد.

همچنین دیدار با مدیران انتشارات بریل و سخنرانی در لیدن هلند از دیگر برنامه‌های سفر دکتر ایرانی به فرانسه و هلند خواهد بود.

 

مطالب مرتبط:
پژوهشگران ایرانی فعالیت‌ها در زمینۀ نسخ خطی عربی را در نشست پاریس ارائه می‌دهند

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.